NRD Начало
Четвъртък, 19 Септември 2024
Начало Авансцена Започва деветото издание на „КвАРТал“
4527
Авансцена

Започва деветото издание на „КвАРТал“

Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”. Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на събитието. „Улица „Екзарх Йосиф", от пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите

| 13 Септември 2024, 11:25 ч.
Започва деветото издание на „КвАРТал“
Започва деветото издание на „КвАРТал“
Снимка © DFA

Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”.

В шест града ще гостуват до края на юли артистите от Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от културната институция.

Оркестър и солисти ще поднесат на публиката концертите „Симфонично пътешествие“, „Балканика“ и „Дихание“, в които участват популярни и обичани родни изпълнители. Музикалните вечери са част от лятната програма на Великотърновския театър, която започна с поредица от успешни турнета още през юни.

Концертът „Симфонично пътешествие“ е посветен на 80-годишнината на големия Кирил Маричков, в който участва и той самият. В арт събитието музикантите Иван Лечев, Добрин Векилов - Дони, Славчо Николов и Венко Поромански от супергрупата „Фондацията“ свирят с оркестъра на Великотърнвоския театър под диригентската палка на маестро Георги Патриков. В програмата участват и солистите на театъра Теодора Петрова и Миряна Калушкова.

Аз съм от малкото актьори, които са се снимали във всички жанрове и винаги искрено съм се забавлявал. Това сподели на пресконференция италианският актьор Франко Неро, който е специален гост на 32-рото издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“ във Варна.

Имал съм късмета да работя с един от най-големите артисти Лорънс Оливие и той ми каза, че в професията трябва да направя своя избор - дали да играя винаги красивия герой победител, което е скука в кариерата, или да бъда истински актьор, да сменям жанра и да поемам рискове, което ще доведе до върхове и спадове по пътя, но ще събирам плодовете на своя труд, разказа Неро и добави, че той го е послушал и е избрал да бъде истински актьор. 

Днес Франко Неро се представя на фестивала „Любовта е лудост“ с филма „Щастливи дни“ на младия режисьор и сценарист Симоне Петрал

Една от най-известните картини на британския уличен художник Банкси - „Момиче с балон“, е намерена след кражбата от лондонска галерия миналата седмица, а двама мъже са обвинени, съобщава Ройтерс.

На творбата е изобразено момиченце, което се протяга към отлитащ червен балон с форма на сърце, а в Лондон и на други места има няколко стенописа, изобразяващи същия сюжет.

Картината е била единственият предмет, откраднат на 8 септември, съобщиха от полицията и добавиха, че тя ще бъде върната на галерията.

Двама мъже, на възраст 47 и 53 години, бяха обвинени в кражба с взлом в четвъртък и остават в полицейския арест.

Те вече се явиха в съда, където бяха пуснати под гаранция, и ще се явят пред съдия на 9 октомври.

„Момиче с балон“ се появява за първи път по улиците на лондонския квартал Шордич през 2002 г. Банкси създава версии на

Във Варна ще бъде създаден втори регионален център за съвременно изкуство (РЦСИ) по примера на „Топлоцентрала“ в София. Това съобщи директорът на центъра в столицата Веселин Димов. Идеята е обсъдена на годишната среща на най-голямата мрежа в света за изпълнителски изкуства IETM, на чийто борд Димов е член от две години. Мрежата е създадена през 1981 г. в Италия с цел да свързва и да помага на артисти, организации и културни оператори в Европа. След 2003 г. към нея се присъединяват и представители на другите континенти. Седалището й е в Брюксел.

От срещата на мрежата в София преди десет години тръгва създаването на „Топлоцентрала“, припомни Димов и уточни, че регионалният център за съвременно изкуство във Варна няма да се нарича така, а името му ще бъде избрано от местните артисти. 

На тазгодишната среща на IETM са направени посещения в София, Велико Търново, Габр

Корейският мултиинструментален дует Olot ще има поредица от концерти в страната, съобщават организаторите от Jam On The River

На 13 септември музикантите гостуват в галерия „УниАрт“, София, на 15 септември – в Троян, на 17 септември – в Широка лъка, и на 18 септември – в Пловдив

Събитието в столицата е част от международния фестивал „Софийски музикални седмици“.

Създаден през 2020 г., Olot се състои от Хангил Ким (изпълнител на пири/кенгхуан) и Сонгьонг Ю (изпълнител на хегум/янгум). Името на дуета произлиза от корейската дума olot-i, която означава напълно или цялостно, отразявайки стремежа на артистите да предадат музиката в най-чистата й форма. Те

Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на събитието.

„Улица „Екзарх Йосиф", от пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.

Пешеходни зони ще са паркингът пред НАГ – между улиците „Сердика” и „Искър”, ул. „Триадица", ул. „Сердика“ – в частта между улиците „Триадица" и „Искър", ул. „Сердика" – в частта между улиците „Цар Симеон" и „Струма", ул. „Будапеща" – в частта между бул. „Дондуков" и ул. „Искър", ул. „Веслец" – в частта между улиците „Екзарх Йосиф" и „Цар Симеон", ул. „Екзарх Йосиф" – в частта между ул. „Сердика" и Пожарната, и площад „Бански" 1. 

Фокус на фестивала ще бъде периодът на създаване на квартала в началото на ХХ век, докъдето е стигала емблематичната улица „Търговска“, и известен като търговския и бохемски квартал с множество сгради-паметници на културата, построени от видни българи за домовете на писатели и поети, лекари, книжари, фотографи, търговци и царски гости между булевардите „Дондуков“, „Мария Луиза“, „Сливница и „Васил Левски“. 

Акценти в програмата са изложбите „Истории зад фасадите" в Централните софийски хали, в партньорство с Регионалния исторически музей – София, петъчният градски тур „Сградите разказват”, изложбата „Дигитална реставрация на табели от Стара София” с дизайнерите Лора Щиркова и Венцислав Джоков – в кафето на „Московска“ 3, „Любопитната София” в Столична библиотека – филиал София на ул. „Сердика“ 1 и експозицията, разположена по стълбището на същата историческа къща към горния етаж на Асоциацията за развитие на София – „Из първите софийски галерии“ на кураторите Ина Бостанджиева и Благовеста Иванова.

С "Уроците на Блага" на режисьора Стефан Командарев беше открито третото издание на летния кинофестивал "Свети Влас филм фест". 

Кинофестът започна в Амфитеатър Арена в Свети Влас, като събра творци, актьори, режисьори, почитатели на седмото изкуство.

Лентата "Уроците на Блага" спечели две награди "Кристален глобус" в Карлови Вари, "Златна роза" и награда на Съюза на българските филмови дейци "Васил Гендов" за най-добър филм и за актриса в главна роля. Актрисата Ели Скорчева, която тази година отбелязва своята 70-годишнина, бе специален гост на фестивала в Свети Влас.

"Благодаря на всички, отговорни за този празник, защото това наистина е празник и е хубаво да има повече такива събития. Благодаря на всички, с които направихме този филм заедно, на целия екип. Благодаря на зрителите, че отделят от времето си, за да гледат българско кино. Не се притеснявайте, а

Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.

В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.

В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.

Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв

Деца от музикалните училища в България и чужбина ще се обучават в областта на оркестровото свирене под ръководството на майстори на класическата музика в рамките на четвъртото издание на "Академия Роза" в гр. Шипка, съобщиха организаторите от Фондация "Академия Роза".

В продължение на 10 дни - от 8 до 17 август - подбраните чрез конкурс 42 млади музиканти ще разучават класически творби с помощта на доказани музикални педагози, а творчески ръководител и диригент на Академията отново ще бъде маестро Максим Ешкенази. Тази година солист ще е световноизвестният цигулар Марио Хосен, след като в миналогодишното издание участва виртуозният български цигулар и преподавател във Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж Светлин Русев.

Програма на академията ще завърши с три концерта със свободен достъп, в които участниците ще демонстрират уменията си: на 15 август

Професорите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар в рамките на Международната музикална лятна академия, която е част от програмата на фестивала „Варненско лято“. Срещите се провеждат в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“.

В момента проф. Минчо Минчев води и майсторски клас там. Вчера премина първият семинар на професорите, посветен на работата на цигуларите с лява ръка. В разговора се включиха и цигуларят Димитър Буров и виолистът Румен Цветков, които също имаха майсторски класове във Варна. 

Много отдавна исках да стане този семинар, каза проф. Минчев пред аудиторията. Заедно с проф. Данаилова те дадоха съвети за овладяването на проблеми при свиренето и демонстрираха добри практики за постановката на ръцете, за добро изпълнение на вибрато и преходи. 

Не е сложно да се свири на цигулка, стига да знаеш какво искаш. Трябва да

Две изложби съпътстват 20-тия Световен фестивал на анимационния филм (СФАФ), който бе открит снощи във Варна. Те са подредени във Фестивалния и конгресен център.

Подготвени са от режисьора, аниматор, художник и преподавател в Нов български университет Пенчо Кунчев, който е един от организаторите на фестивала. 

Едната експозиция показва плакати на филми, получили през годините Гран при на анимационния фестивал във Варна, чието първо издание е през 1979 г. Тогава приза получава лентата „Алегро нон тропо“ на Бруно Бозето. Събирането на плакатите за изложбата не беше лесно, каза Кунчев. Някои от авторите не са откликнали на поканата или са починали, други се оказало, че не пазят афишите си, поясни той. Има обаче и кинотворци, като Йежи Куча от Полша, режисьор на наградения през 1987 г. „Парад“, който е направил наново плакат специално за с

„Ще се потопим в шоурума за техника и материали с 8 мм филми с „Киноклуб Супер 8“ в Neda Art на ул. „Дунав“ 42, а по трамвая ще спрем на „Спирка София ’70” и архива на Панайот Бърнев, част от „Български визуален архив“ в DOT Sofia на ул. „Братя Миладинови“ 46. Специален акцент ще бъдат и разговорите в лобито на „Дом на киното“ – „На пъпа на София, къщи, интериори и истории за цар Борис Трети“ с късометражния филм за стария център и разговор за това как софиянци от това време са украсявали домовете си, какви са били мебелите, които са изграждали всекидневието на хората, какви предмети са ползвали с художника-реставратор Борис Делчев и философа Димитър Божков. Разговорът ще прелее в беседа с писателя и документалист Михаил Кунчев, който ще представи забравени епизоди от личния живот на цар Борис Трети“, разказват от екипа на фестивала.

Кварталната беседа „Дигитална историческа седянка“ с „Моята българска история“ на площада пред НАГ е в събота, в подножието на черницата, растяща там вече 650 години. Ще разкажем за спомена за османското нашествие и превземането на града от Лала Шахин, допълват организаторите.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Русенската опера ще представи премиерно "Севилският бръснар" на 20 септември (петък) в Доходното здание в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Диана Димитрова.  Реж ...
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Първата самостоятелна изложба на Иван Пазламачев в София след 33 години работа зад океана ще бъде подредена в галерия „Астри“. Експозицията живопис ще бъде открита на 2 ...
Ако сатирата се занимава с недостатъците на обществото, тя е и смешна, и страшна
Истинска свобода не може да се намери там, където й се пречка някаква обикновена свобода. Това е една от най-силните реплики от „Чарли в открито море“, първата за новия ...
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу утре вечер във Враца ще сложи край на тазгодишното издание на Врачанския есенен панаир и ще постави началото на инициативата „Кали ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала „България" по повод двеста години от рождението на композитора. Събитието е на 20 септември, съоб ...
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Кюстендилската художничка Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“, подредена в Пирговата кула. Показаните снимки ...
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
В „Медея“ зрителите ще бъдат на самата сцена, докато актьорите играят сред тях. Това информират от Народния театър по повод предстоящите премиерни представления &ndash ...
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Фотографии на японския принц Акишино и принцеса Кико, патриарх Неофит, Милчо Левиев, Антон Дончев и др., са показани в изложбата на Сашо Сарандалиев в Смолян. Експозицията е подре ...
D2, Михаела Филева и Владо Михайлов изпращат лятото с „Парк фест“
От 26 до 29 септември в столичния парк „Студентски“ ще продължи осмото издание на „Парк фест”, съобщават организаторите. Сред хедлайнерите на фестивала са ...
Тикер в 06:00 ч.
Сто и тридесет музиканти ще представят Голямата меса на Антон Брукнер в зала &bd ...
Начало Авансцена
4527
Авансцена

Започва деветото издание на „КвАРТал“

Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември.Темата е „Духът на стара София”.

| 13 Септември 2024, 11:25 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Започва деветото издание на „КвАРТал“
Започва деветото издание на „КвАРТал“
Снимка © DFA

Днес започва деветото издание на фестивала „КвАРТал“ и ще продължи до 15 септември. Темата е „Духът на стара София”.

Осем пешеходни зони ще има за първи път в стария софийски център по време на събитието.

В шест града ще гостуват до края на юли артистите от Музикално-драматичния театър „Константин Кисимов“ във Велико Търново, съобщиха от културната институция.

Оркестър и солисти ще поднесат на публиката концертите „Симфонично пътешествие“, „Балканика“ и „Дихание“, в които участват популярни и обичани родни изпълнители. Музикалните вечери са част от лятната програма на Великотърновския театър, която започна с поредица от успешни турнета още през юни.

Концертът „Симфонично пътешествие“ е посветен на 80-годишнината на големия Кирил Маричков, в който участва и той самият. В арт събитието музикантите Иван Лечев, Добрин Векилов - Дони, Славчо Николов и Венко Поромански от супергрупата „Фондацията“ свирят с оркестъра на Великотърнвоския театър под диригентската палка на маестро Георги Патриков. В програмата участват и солистите на театъра Теодора Петрова и Миряна Калушкова.

Аз съм от малкото актьори, които са се снимали във всички жанрове и винаги искрено съм се забавлявал. Това сподели на пресконференция италианският актьор Франко Неро, който е специален гост на 32-рото издание на Международния филмов фестивал „Любовта е лудост“ във Варна.

Имал съм късмета да работя с един от най-големите артисти Лорънс Оливие и той ми каза, че в професията трябва да направя своя избор - дали да играя винаги красивия герой победител, което е скука в кариерата, или да бъда истински актьор, да сменям жанра и да поемам рискове, което ще доведе до върхове и спадове по пътя, но ще събирам плодовете на своя труд, разказа Неро и добави, че той го е послушал и е избрал да бъде истински актьор. 

Днес Франко Неро се представя на фестивала „Любовта е лудост“ с филма „Щастливи дни“ на младия режисьор и сценарист Симоне Петрал

Една от най-известните картини на британския уличен художник Банкси - „Момиче с балон“, е намерена след кражбата от лондонска галерия миналата седмица, а двама мъже са обвинени, съобщава Ройтерс.

На творбата е изобразено момиченце, което се протяга към отлитащ червен балон с форма на сърце, а в Лондон и на други места има няколко стенописа, изобразяващи същия сюжет.

Картината е била единственият предмет, откраднат на 8 септември, съобщиха от полицията и добавиха, че тя ще бъде върната на галерията.

Двама мъже, на възраст 47 и 53 години, бяха обвинени в кражба с взлом в четвъртък и остават в полицейския арест.

Те вече се явиха в съда, където бяха пуснати под гаранция, и ще се явят пред съдия на 9 октомври.

„Момиче с балон“ се появява за първи път по улиците на лондонския квартал Шордич през 2002 г. Банкси създава версии на

Във Варна ще бъде създаден втори регионален център за съвременно изкуство (РЦСИ) по примера на „Топлоцентрала“ в София. Това съобщи директорът на центъра в столицата Веселин Димов. Идеята е обсъдена на годишната среща на най-голямата мрежа в света за изпълнителски изкуства IETM, на чийто борд Димов е член от две години. Мрежата е създадена през 1981 г. в Италия с цел да свързва и да помага на артисти, организации и културни оператори в Европа. След 2003 г. към нея се присъединяват и представители на другите континенти. Седалището й е в Брюксел.

От срещата на мрежата в София преди десет години тръгва създаването на „Топлоцентрала“, припомни Димов и уточни, че регионалният център за съвременно изкуство във Варна няма да се нарича така, а името му ще бъде избрано от местните артисти. 

На тазгодишната среща на IETM са направени посещения в София, Велико Търново, Габр

Корейският мултиинструментален дует Olot ще има поредица от концерти в страната, съобщават организаторите от Jam On The River

На 13 септември музикантите гостуват в галерия „УниАрт“, София, на 15 септември – в Троян, на 17 септември – в Широка лъка, и на 18 септември – в Пловдив

Събитието в столицата е част от международния фестивал „Софийски музикални седмици“.

Създаден през 2020 г., Olot се състои от Хангил Ким (изпълнител на пири/кенгхуан) и Сонгьонг Ю (изпълнител на хегум/янгум). Името на дуета произлиза от корейската дума olot-i, която означава напълно или цялостно, отразявайки стремежа на артистите да предадат музиката в най-чистата й форма. Те

„Улица „Екзарх Йосиф", от пожарната до „Дом на киното“, ще ни води по по-малките и пешеходни участъци през целия стар исторически център с много изложби, арт инсталации, музика, кинопрожекции, градски турове, творчески работилници, с които ще се пренесем в началото на миналия век, ще извадим архивите, снимките, историите, ще влезем в домовете, ще чуем разказите от първо лице и се насладим на културната програма, преразказваща историите на квартала , а атмосферата ще ни пренесе в някогашния бохемски квартал и духа на стара София“, разказват организаторите.

Пешеходни зони ще са паркингът пред НАГ – между улиците „Сердика” и „Искър”, ул. „Триадица", ул. „Сердика“ – в частта между улиците „Триадица" и „Искър", ул. „Сердика" – в частта между улиците „Цар Симеон" и „Струма", ул. „Будапеща" – в частта между бул. „Дондуков" и ул. „Искър", ул. „Веслец" – в частта между улиците „Екзарх Йосиф" и „Цар Симеон", ул. „Екзарх Йосиф" – в частта между ул. „Сердика" и Пожарната, и площад „Бански" 1. 

С "Уроците на Блага" на режисьора Стефан Командарев беше открито третото издание на летния кинофестивал "Свети Влас филм фест". 

Кинофестът започна в Амфитеатър Арена в Свети Влас, като събра творци, актьори, режисьори, почитатели на седмото изкуство.

Лентата "Уроците на Блага" спечели две награди "Кристален глобус" в Карлови Вари, "Златна роза" и награда на Съюза на българските филмови дейци "Васил Гендов" за най-добър филм и за актриса в главна роля. Актрисата Ели Скорчева, която тази година отбелязва своята 70-годишнина, бе специален гост на фестивала в Свети Влас.

"Благодаря на всички, отговорни за този празник, защото това наистина е празник и е хубаво да има повече такива събития. Благодаря на всички, с които направихме този филм заедно, на целия екип. Благодаря на зрителите, че отделят от времето си, за да гледат българско кино. Не се притеснявайте, а

Вечер на романса със заглавие "Говори Сергей Рахманинов" огласи залите на Археологическия музей в Созопол днес.

Концертът бе част от музикалната програма на 40-ите Празници на изкуствата "Аполония" в морския град.

В първия понеделник на септември публиката имаше възможност да чуе изпълненията на сопраното Цветана Бандаловска в акомпанимент на рояла на Благовеста Константинова. Двете поднесоха програма от 18 композиции на Рахманинов, посветена на 150-годишнината от рождението на руския композитор, която се навърши през 2023 г.

В тях прозвучаха текстове на различни автори, сред които с по две творби бяха включени поетите Глафира Галина, Алексей Апухтин, Алексей Плещеев, Константин Балмонт.

Благовеста Константинова направи две самостоятелни изпълнения. Първото бе на "Мелодия" оп. 3, номер 3, а второто на "Прелюд" оп.3, номер 2 бе изненада, която не бе обяв

Деца от музикалните училища в България и чужбина ще се обучават в областта на оркестровото свирене под ръководството на майстори на класическата музика в рамките на четвъртото издание на "Академия Роза" в гр. Шипка, съобщиха организаторите от Фондация "Академия Роза".

В продължение на 10 дни - от 8 до 17 август - подбраните чрез конкурс 42 млади музиканти ще разучават класически творби с помощта на доказани музикални педагози, а творчески ръководител и диригент на Академията отново ще бъде маестро Максим Ешкенази. Тази година солист ще е световноизвестният цигулар Марио Хосен, след като в миналогодишното издание участва виртуозният български цигулар и преподавател във Висшата национална консерватория за музика и танц в Париж Светлин Русев.

Програма на академията ще завърши с три концерта със свободен достъп, в които участниците ще демонстрират уменията си: на 15 август

Професорите Минчо Минчев и Албена Данаилова провеждат семинар в рамките на Международната музикална лятна академия, която е част от програмата на фестивала „Варненско лято“. Срещите се провеждат в Националното училище по изкуствата „Добри Христов“.

В момента проф. Минчо Минчев води и майсторски клас там. Вчера премина първият семинар на професорите, посветен на работата на цигуларите с лява ръка. В разговора се включиха и цигуларят Димитър Буров и виолистът Румен Цветков, които също имаха майсторски класове във Варна. 

Много отдавна исках да стане този семинар, каза проф. Минчев пред аудиторията. Заедно с проф. Данаилова те дадоха съвети за овладяването на проблеми при свиренето и демонстрираха добри практики за постановката на ръцете, за добро изпълнение на вибрато и преходи. 

Не е сложно да се свири на цигулка, стига да знаеш какво искаш. Трябва да

Две изложби съпътстват 20-тия Световен фестивал на анимационния филм (СФАФ), който бе открит снощи във Варна. Те са подредени във Фестивалния и конгресен център.

Подготвени са от режисьора, аниматор, художник и преподавател в Нов български университет Пенчо Кунчев, който е един от организаторите на фестивала. 

Едната експозиция показва плакати на филми, получили през годините Гран при на анимационния фестивал във Варна, чието първо издание е през 1979 г. Тогава приза получава лентата „Алегро нон тропо“ на Бруно Бозето. Събирането на плакатите за изложбата не беше лесно, каза Кунчев. Някои от авторите не са откликнали на поканата или са починали, други се оказало, че не пазят афишите си, поясни той. Има обаче и кинотворци, като Йежи Куча от Полша, режисьор на наградения през 1987 г. „Парад“, който е направил наново плакат специално за с

Фокус на фестивала ще бъде периодът на създаване на квартала в началото на ХХ век, докъдето е стигала емблематичната улица „Търговска“, и известен като търговския и бохемски квартал с множество сгради-паметници на културата, построени от видни българи за домовете на писатели и поети, лекари, книжари, фотографи, търговци и царски гости между булевардите „Дондуков“, „Мария Луиза“, „Сливница и „Васил Левски“. 

Акценти в програмата са изложбите „Истории зад фасадите" в Централните софийски хали, в партньорство с Регионалния исторически музей – София, петъчният градски тур „Сградите разказват”, изложбата „Дигитална реставрация на табели от Стара София” с дизайнерите Лора Щиркова и Венцислав Джоков – в кафето на „Московска“ 3, „Любопитната София” в Столична библиотека – филиал София на ул. „Сердика“ 1 и експозицията, разположена по стълбището на същата историческа къща към горния етаж на Асоциацията за развитие на София – „Из първите софийски галерии“ на кураторите Ина Бостанджиева и Благовеста Иванова.

„Ще се потопим в шоурума за техника и материали с 8 мм филми с „Киноклуб Супер 8“ в Neda Art на ул. „Дунав“ 42, а по трамвая ще спрем на „Спирка София ’70” и архива на Панайот Бърнев, част от „Български визуален архив“ в DOT Sofia на ул. „Братя Миладинови“ 46. Специален акцент ще бъдат и разговорите в лобито на „Дом на киното“ – „На пъпа на София, къщи, интериори и истории за цар Борис Трети“ с късометражния филм за стария център и разговор за това как софиянци от това време са украсявали домовете си, какви са били мебелите, които са изграждали всекидневието на хората, какви предмети са ползвали с художника-реставратор Борис Делчев и философа Димитър Божков. Разговорът ще прелее в беседа с писателя и документалист Михаил Кунчев, който ще представи забравени епизоди от личния живот на цар Борис Трети“, разказват от екипа на фестивала.

Кварталната беседа „Дигитална историческа седянка“ с „Моята българска история“ на площада пред НАГ е в събота, в подножието на черницата, растяща там вече 650 години. Ще разкажем за спомена за османското нашествие и превземането на града от Лала Шахин, допълват организаторите.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фотографии на известни личности, творци и духовници са представени в изложба на Сашо Сарандалиев
Русенската опера представя премиерно "Севилският бръснар"
Иван Пазламачев подрежда първа самостоятелна изложба
Ако сатирата се занимава с недостатъците на обществото, тя е и смешна, и страшна
С концерт на гръцката звезда Ирини Пападопулу започва инициативата „Калимера Враца“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Творчески отражения
130 музиканти представят Голямата меса на Брукнер
Калейдоскоп
Теодора Сърбинска показа свои акварели, скулптури и фотографии в изложбата „Писма до себе си“
Под прожектора
В „Медея“ зрителите ще бъдат на сцената, докато актьорите играят сред тях
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.